Oznaczanie podziemnej infrastruktury gazowej i elektrycznej

Infrastruktura gazowa czy też kanalizacyjna, która umieszczona jest pod ziemią, powinna być odpowiednio oznakowana.

Dzięki temu można szybko zlokalizować poszczególne odcinki, co będzie ważne podczas prowadzenia prac remontowych lub wytaczania nowych dróg dla kabli czy też rur. Obecnie wykorzystuje się nowoczesne urządzenia emitujące fale radiowe, co umożliwia bardzo dokładne zlokalizowanie poszczególnych odcinków, rozgałęzień, jak również miejsc, w których krzyżują się rury czy też kable.

Oznaczanie podziemnej infrastruktury gazowej i elektrycznej

Radiowe markery do lokalizacji rur oraz okablowania

Linie wodociągowe, kable, rury z gazem często biegną pod ziemią, tworząc często skomplikowaną infrastrukturę na terenie miast. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio oznaczyć ważne punkty dla tej infrastruktury. Obecnie wykorzystuje się specjalne nadajniki radiowe, które ułatwiają odnalezienie istotnych punktów, takich jak rozgałęzienia, punkty przecięcia rur. Dzięki temu firmy, które prowadzą roboty ziemne, mogą ominąć istniejącą już infrastrukturę. Nadajniki radiowe działają na różnych częstotliwościach, w zależności od tego czy są to kable czy też rury, kanalizacja, wodociągi czy też gaz. Mogą działać na głębokości do 2,5 m, odczyt prowadzi się za pomocą specjalnego odbiornika. Nowoczesne rozwiązania pozwalają także na wykorzystanie cyfrowych nadajników, które mogą posiadać zaprogramowane różnego rodzaju informacje.

Bardzo istotne są także słupki oznaczeniowo-pomiarowe, mogą one służyć do pomiaru ciśnienia, ilości przesyłanego gazu, czy też innych mediów, które znajdują się pod ziemią. Nowoczesne słupki wyposażone są w nadajniki, które umożliwiają odczyt z powierzchni, co znacznie ułatwia pracę. Oprócz rozwiązań, które znajdują się pod ziemią, warto wykorzystywać także oznaczenia naziemne, także w przypadku prowadzenia prac należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu terenu, w tym przypadku stosuje się taśmy ostrzegawcze, przykładowo w kolorze żółtym dla gazu, czy też taśmy w innych kolorach, przykładowo dla linii energetycznych. Taśmy mogą być stosowane także na rurach, aby ułatwić identyfikację.

Firmy, które chcą nabyć systemy oznaczeniowe, mogą skorzystać z oferty sklepu internetowego ptsrabka.pl. Znajdziemy tam bardzo wiele markerów w różnych kolorach, która nadają na częstotliwościach charakterystycznych dla rur kanalizacyjnych, wodociągowych, linii energetycznych, linii prowadzących kable światłowodowe czy też dla gazociągów.