Projekty domów jednorodzinnych – gotowy projekt domu

Decyzja o budowie domu jest niewątpliwie jedną z najważniejszych w życiu. Zanim jednak to marzenie zostanie zrealizowane, potrzebny jest projekt. Inwestorzy do wyboru mają dwie opcje: zakup gotowego projektu domu lub zlecenie wykonania projektu indywidualnego zgodnego z osobistą wizją i potrzebami. Choć pierwsza opcja pod wieloma względami wydaje się bardzo kusząca, zdecydowanie lepiej przejrzeć projekty domów jednorodzinnych i wybrać gotowy projekt domu. Dlaczego?

Oszczędność czasu i szybsza budowa

Decydując się na projekt indywidualny musimy uzbroić się w cierpliwość. Opracowanie projektu najprawdopodobniej zajmie kilka tygodni. Projektowanie domu od podstaw jest niezwykle pracochłonne, a dodatkowo mogą je przedłużyć np. zgłaszane przez inwestora uwagi oraz poprawki. Wybierając gotowy projekt domu jednorodzinnego niemal od razu można przejść do jego realizacji. Oczywiście zarówno w przypadku projektu gotowego jak i projektu indywidualnego niezbędne jest wykonanie projektu zagospodarowania działki. Dopiero to pozwala uzyskać pozwolenie na budowę. Projekty domów gotowych pozwalają znacznie szybciej rozpocząć budowę, a co za tym idzie, szybciej wprowadzić się do nowego domu.

Oszczędność pieniędzy, projekt gotowy jest dużo tańszy

Zakup gotowego projektu domu jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż opracowanie projektu indywidualnego. Wykonanie projektu od podstaw pociąga za sobą wiele pracy oraz czasu, co z całą pewnością będzie wpływało na wyższą cenę. Bywa też, że nad projektem indywidualnym pracuje zespół architektów, co dodatkowo podnosi jego koszty. Warto więc zastanowić się, czy na pewno dom w którym będziemy mieszkać musi opierać się na projekcie indywidualnym, który może kosztować kilkukrotnie więcej niż gotowy projekt domu jednorodzinnego. Zaoszczędzone na projekcie gotowym pieniądze można przeznaczyć przecież na inne cele.

Sprawdzone i aktualne rozwiązania

Najczęstszym zarzutem wobec gotowych projektów domów jest to, że są one powtarzalne. Warto jednak spojrzeć na to z drugiej strony. Gotowe projekty domów jednorodzinnych zawierają sprawdzone i wielokrotnie wykorzystane rozwiązania. Projekt gotowy realizowany przez dziesiątki, jeśli nie setki inwestorów, posiada rozwiązania przetestowane i na bieżąco aktualizowane jeśli inwestorzy zgłaszają jakieś uwagi. Projekty gotowych domów są więc wolne od błędów konstrukcyjnych.

Zdjęcia z realizacji i kontakt z innymi inwestorami

Gotowe projekty domów oferują również coś, czego nigdy nie da żaden projekt indywidualny. Ponieważ na ich bazie powstało dziesiątki domów, jesteśmy w stanie zweryfikować ile mniej więcej czasu trwa budowa oraz jakie są realne koszty budowy. Bardzo często gotowy projekt domu posiada opracowany kosztorys, dzięki któremu wiemy jakie materiały są potrzebne do budowy oraz ile ich trzeba zakupić. Dużo łatwiej jest też przewidywać i kalkulować. Gotowy projekt domu posiada również wizualizacje graficzne, które prezentują jak może wyglądać nasz dom. To z kolei najlepiej pozwala zweryfikować, czy dany projekt odpowiada naszym oczekiwaniom i tak po prostu, czy nam się podoba.

Z całą pewnością zakup gotowego projektu domu jednorodzinnego ma wiele zalet. Obecnie oferta jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niejednokrotnie, gotowy projekt domu skradł serce, pomimo że różnił się od wizji wymarzonego domu, jaką stworzyliśmy w swojej głowie.