Jak uzyskać optymalną konsystencję wypieków?

Komory garownicze są niezbędnym elementem w wielu piekarniach i cukierniach, ponieważ umożliwiają kontrolowanie procesu wyrastania ciasta.

Dzięki temu pieczywo i inne wypieki wychodzą smaczniejsze, a klienci mogą cieszyć się wyrobami o najlepszej jakości. Są to specjalne urządzenia, które służą do utrzymywania stałej i kontrolowanej wilgotności oraz temperatury wewnątrz komory.

Jak uzyskać optymalną konsystencję wypieków?

Do czego służą komory garownicze?

Piekarnie, w których stosuje się komory garownicze, dają większą kontrolę nad jakością wypieków, ponieważ mogą monitorować i regulować proces wyrastania ciasta. Proces ten jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na objętość i konsystencję pieczywa. Jeśli wyrastanie ciasta nie jest odpowiednio kontrolowane, wypiek może być zbyt płaski, mało puszysty i niezbyt smaczny. Komory garownicze pozwalają na kontrolowanie wilgotności powietrza, co jest szczególnie ważne dla różnych wypieków, takich jak chleb czy bułki. Istotna jest wilgotność powietrza, jest równie ważna jak temperatura. Gdy temperatura jest zbyt niska, ciasto może wysychać i pękać, a gdy jest zbyt wysoka, może stać się kleiste i ciężkie.

Komory garownicze, jak również inne urządzenia wykorzystywane w piekarniach oraz cukierniach, najczęściej wykonane są z blachy nierdzewnej, dzięki czemu zachowują trwałość. Warto zwrócić uwagę na zastosowaną izolację, dzięki temu komory garownicze nie nagrzewają się na zewnątrz, co mogłoby znacznie podnosić temperaturę w pomieszczeniu, co jest niepożądane zwłaszcza w okresie letnim. Komory fermentacyjne mogą być przystosowane także do obsługi za pomocą wózków, co znacznie przyspiesza proces obsługi, wówczas pieczywo wjeżdża na półkach wózka, ułatwia to obsługę, dodatkowo wózki mogą być także przystosowane do pieców konwekcyjnych.

Każda piekarnia powinna posiadać komory garownicze, dzięki czemu można uzyskiwać wysokiej jakości pieczywo, Stosowane są one również w cukierniach do różnego rodzaju wypieków. Obecnie komory garownicze posiadają zaawansowane systemy kontroli, duże ilości możliwych ustawień, dzięki czemu piekarz może stworzyć optymalne warunki do wypiekania ciasta.