Czym zajmują się zakłady pogrzebowe – najważniejsze informacje

Strata bliskiej osoby wiąże się z olbrzymim bólem i cierpieniem. W tym trudnym momencie rodzina musi jednak zająć się szeregiem ważnych formalności, związanych z przygotowaniami do pochówku. W części z nich wsparciem służą specjaliści z zakładów pogrzebowych.

W czym może pomóc dom pogrzebowy? Jaki jest zakres takich usług? Czy takie placówki zajmują się wyłącznie pochówkiem? O tym przeczytacie poniżej.

Czym zajmuje się zakład pogrzebowy – podstawowe usługi

Główną usługą, realizowaną przez zakłady pogrzebowe, jest organizacja ceremonii pogrzebowej: pochówku tradycyjnego (wyznaniowego lub świeckiego) lub pochówku z kremacją.

Pracownicy zakładu przejmują większość obowiązków związanych z przygotowaniem ceremonii. Ich udział rozpoczyna się od odbioru i transportu ciała do chłodni. Oprócz tego zajmują się przygotowaniem ciała, do czego zaliczają się podstawowe zabiegi kosmetyczne – umycie, golenie, czesanie, makijaż, ubranie zmarłego, by godnie prezentował się podczas ceremonii ostatniego pożegnania.

Kolejnym etapem jest kompleksowa obsługa całej ceremonii pogrzebowej. Rozpoczyna się od ustalenia terminu na cmentarzu (a także w krematorium). Zakład zapewnia także oprawę – transport ciała na miejsce pożegnania i później na miejsce spoczynku, pomaga również dopełnić formalności z kamieniarzami oraz zorganizować oprawę – kwiaty, występy muzyczne etc. Każdy zakład może również zapewnia różne usługi oraz indywidualne podejście. Warto sprawdzić choćby, co oferuje dom pogrzebowy Hades.

Wsparcie w formalnościach urzędowych – dodatkowa pomoc od zakładu pogrzebowego

Aby można było przeprowadzić ceremonię pogrzebową, niezbędne jest dopełnienie formalności w urzędach. Najpierw trzeba udać się z kartą zgonu do Urzędu Stanu Cywilnego, by uzyskać akt zgonu – dokument niezbędny do załatwienia formalności pogrzebowych.

Już po ceremonii trzeba natomiast wybrać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by złożyć wniosek o przyznanie zasiłku pogrzebowego – jeśli przysługuje on w danej sytuacji.

Również w tych urzędowych zadaniach rodzinę zmarłego często wyręczają pracownicy zakładu pogrzebowego, udając się za nich do placówek i składając niezbędne wnioski w imieniu pogrążonych w żałobie członków rodziny.

Zakup akcesoriów pogrzebowych – co może zaoferować zakład?

Poza standardowymi usługami w domach pogrzebowych można od razu nabyć wszystkie niezbędne akcesoria pogrzebowe. Do najważniejszych zaliczają się:

  • trumna lub urna,

  • tabliczki na grób,

  • kwiaty od najbliższych,

  • klepsydry.

Można również znaleźć rozmaite dewocjonalia, obrazki pamiątkowe, księgi kondolencyjne i wiele innych przedmiotów. Dzięki temu wszystkie konieczne formalności załatwia się w jednym miejscu, najczęściej podczas jednej, dwóch wizyt, by do minimum ograniczyć zadania dla rodziny zmarłego.

Inne usługi – co wchodzi w zakres działań zakładu pogrzebowego?

W pierwszych dniach po stracie bliskiego najczęściej rodzina nie jest w stanie skupić się na szeregu formalności, związanych z przygotowaniem ostatniego pożegnania. Dlatego wsparcie ze strony zakładu pogrzebowego i kompleksowy zakres usług potrafią być bardzo wielką pomocą, by zorganizować godne ostatnie pożegnanie i przejść przez ten bolesny moment.