Zaletą diod LED jest to, że natychmiast stają się jasne i można je również wyłączać i włączać tyle razy, ile to konieczne, bez wpływu na ich działanie, nawet w dłuższej perspektywie.
Oświetlenie halogenowe lub żarówki energooszczędne zwykle potrzebują kilku minut, aby osiągnąć maksymalną moc wyjściową, a ich wyłączenie i włączenie skraca ich żywotność. Technologia LED emituje światło tylko o 180 stopni. Każdy inny rodzaj światła emituje światło 360 stopni wokół źródła. Emisje 360 stopni wymagają od urządzeń dodatkowych odbicia lub przekierowania światła. Zwiększa to ogólnie koszty systemu oświetlenia i nieuchronnie powoduje straty, co oznacza, że urządzenie jest z konieczności mniej wydajne niż byłoby w innym przypadku. Zastanów się, jakie źródło emituje światło do sufitu, to oczywiście standardowa żarówka. Problem polega na tym, że próbujesz oświetlić pokój, a nie sufit. Diody LED całkowicie rozwiązują ten problem i zwracają oszczędności w zakresie ogólnej wydajności energetycznej systemu. Diody LED mogą działać przy praktycznie dowolnym procencie ich mocy znamionowej (od 0 do 100%).
Warto zauważyć, że do przyciemnienia wymagają sprzętu specyficznego dla technologii LED, co oznacza, że nie można używać sprzętu ściemniającego do zwykłej żarówki lub innej tradycyjnej technologii oświetleniowej.
Zaletą działania jest również to, że naświetlacz led przy mocy mniejszej niż pełna staje się bardziej wydajny w miarę zmniejszania mocy. Zwiększa to także całkowitą żywotność samego światła. Obie te zalety są nieobecne w przypadku technologii takich jak halogeny, które faktycznie stają się mniej wydajne przy niższej mocy i w wielu przypadkach nie można ich wcale przyciemnić. Diody LED włączają się i wyłączają natychmiast. Nie ma okresu rozgrzewania, jak w przypadku lamp halogenowych czy żarowych. Ponadto częste przełączanie nie powoduje degradacji urządzenia. W wielu przypadkach diody LED działają przy bardzo niskim napięciu, a więc są energooszczędne i ekonomiczne w eksploatacji.