Ozonowanie to skuteczna metoda dezynfekcji różnych powierzchni

Obecnie skutecznym sposobem na pozbycie się bakterii i wirusów jest ozonowanie, jest to rodzaj dezynfekcji z wykorzystanie ozonu. Ozon to naturalnie występujący gaz powstały z atomów tlenu.

Cząsteczka tlenu składa się z 2 atomów tlenu. Cząsteczki tlenu są rozkładane na atomy przez wyładowanie podczas burz z piorunami lub przez promieniowanie UV ze słońca. Pojedyncze atomy tlenu nie mogą istnieć same bez ponownego przegrupowania się w dwuatomowe cząsteczki tlenu. Podczas tego etapu rekombinacji niektóre atomy zgrupują się w luźno związany trójtlenek. Ta nowa cząsteczka nazywa się Ozon lub O3. Generatory ozonu są w stanie wytwarzać ozon z normalnego powietrza i są zwykle używane jako środki dezynfekujące pomieszczenia. Przeciwwirusowe działanie ozonu zostało potwierdzone przez wiele niezależnych badań. Jego zabójcze działanie na bakterie, wirusy, grzyby i wiele gatunków pierwotniaków służy jako podstawa do coraz większego zastosowania w dezynfekcji miejskich zasobów wodnych.

Dzięki temu można szybko oczyszczać duże zbiorniki wodne, ujęcia wodne dla miast są dobrym przykładem.

Innym sposobem oczyszczania wody jest chlorowanie, jednak po chlorze pozostaje w wodzie zapach. W przypadku ozonowania nie zostają żadne ślady po użyciu tego sposobu dezynfekcji, jednak jest to proces nieco droższy. Ozonowanie jest procesem bardziej uniwersalnym bardzo dobrze nadaje się do dezynfekcji różnych powierzchni, dlatego też wykorzystywany jest w fabrykach, gdzie pracuje wiele osób, w tym miejscach może dojść do zarażenia koronawirusem, dlatego też dezynfekcja miejsc pracy jest bardzo ważna. Obecnie dezynfekcja ozonem jest także stosowana w prywatnych domach, do bardzo dobry pomysł przy remoncie starszego domu, ozonowanie pozwoli pozbyć się nie tylko nieprzyjemnego zapachu, ale także może zwalczać grzyby i bakterie. Mogą być one niebezpieczne dla naszego zdrowia, zwłaszcza alergicy mogą odczuwać dyskomfort jeżeli bakterie będą w powietrzu. Jest to także dobry pomysł w przypadku kiedy chcemy wyremontować zalane mieszkanie.