Urządzenie medyczne pozwalające zajrzeć do wnętrza naszego ciała

Kiedy technologia medyczna nie była tak rozwinięta jak obecnie, lekarze musieli wyczuć dotknięty narząd w ciele swoich pacjentów, a następnie wykorzystywać swoje doświadczenie, aby określić przyczynę dyskomfortu.

Obecnie dzięki obrazowaniu ultrasonograficznemu możemy wykryć najmniejszy złośliwy wzrost w dowolnym miejscu w ludzkim ciele. Badanie ultrasonograficzne, czyli po prostu USG, to nieinwazyjna i bezbolesna technika diagnostyczna służąca do zajrzenia do wnętrza ludzkiego ciała. Znana również jako ultrasonografia, jest dość skuteczną i szeroko stosowaną techniką, której lekarze i eksperci medyczni używają do określania, co dzieje się w ludzkim ciele, bez konieczności wykonywania na nim czynności. Chociaż może być stosowany prawie we wszystkich przypadkach, w których konieczne jest określenie stanu narządów wewnętrznych pacjentki przykładowo sprawdzenie krążenia krwi w kończynie czy wykrycie guzów. Badanie USG najczęściej kojarzy się z ciążą, ponieważ pomaga określić różne parametry rozwoju płodu, co pomaga obliczyć termin porodu. W przeciwieństwie do aparatu rentgenowskiego, który wykorzystuje fale elektromagnetyczne do tworzenia obrazów ludzkiego ciała, ultradźwięki wykorzystują fale ultradźwiękowe, aby dowiedzieć się, co dzieje się wewnątrz ciała pacjenta. Skany ultrasonograficzne mogą być wykonywane na różnych częściach ciała.

Sonda przetwornika ma różne kształty i rozmiary.

Niezależnie od wyglądu, większość z nich zawiera jeden lub więcej kryształów kwarcu zwanych kryształami piezoelektrycznymi. Interesującą rzeczą dotyczącą tych kryształów jest to, że zmieniają one kształt lub wibrują, gdy jest do nich doprowadzany prąd elektryczny. Tak więc, gdy przetwornik jest włączony, kryształy wytwarzają wibracje, które wytwarzają fale dźwiękowe o częstotliwościach zwykle od 1 do 18 MHz. Przed rozpoczęciem zabiegu żel na bazie wody nakłada się bezpośrednio na skórę w wyznaczonym miejscu ciała badanego. Pozwala to uniknąć tworzenia się bardzo małych pęcherzyków powietrza między sondą a skórą, co mogłoby potencjalnie utrudniać transmisję i odbiór fal dźwiękowych. Tego rodzaju profesjonalny sprzęt oferuje firma: https://ms-medical.pl.