Odświeżenie sali lekcyjnej

Jeżeli wydaje wam się, że wraz z początkiem wakacji szkoły zamykają się na całe dwa miesiące i nic się w nich nie dzieje to jesteście w wielkim błędzie! Wbrew pozorom budynki tętnią życiem ale już nie za sprawą uczniów a raczej ekip remontowych. Większośc placówek przechodzi większe lub mniejsze remonty właśnie w okresie wakacyjnym a praktycznie wszystkie są w tym czasie odświeżane i gruntownie sprzątane.

 

Czy szafy przesuwne sprawdzą się w sali lekcyjnej?

W każdej sali lekcyjnej powinno znaleźć się miejsce na liczne pomoce dydaktyczne. W zależności od wielkości pomieszczenia mogą to być pojedyncze komody lub większe zabudowy z szafą. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie szaf przesuwnych, które jako alternatywa dla klasycznie otwieranych modeli nie zabierają dodatkowego miejsca na uchylanie frontów. Szafy przesuwne to bardzo praktyczny mebel, który znajdzie zastosowanie przede wszystkim w sypialniach, garderobach czy przedpokoju. Klienci cenią ją za funkcjonalność, wygodę użytkowania i przesuwny mechanizm otwierania. Dzięki niemu właśnie szafy te sprawdzają się nawet w wąskich korytarzach. Ponadto umożliwiają dostosowanie kolorystyki i wzorów frontów do ogólnej aranżacji pomieszczenia. Drzwi szafy mogą być lustrzane lub wykonane ze szkła barwionego typu lacobel. Producenci oferują szafy z przeróżnymi grafikami w formie fototapety, które zdecydowanie urozmaicaja mebel. W sali lekcyjnej, w której zwykle jest niewiele miejsca a całą przestrzeń wypełniają ławki ważny jest każdy dodatkowy centymetr. Szafa z drzwiami przesuwnymi umożliwia ustawienie stolików i krzeseł przy samej szafie bez konieczności usuwania ich za każdym razem gdy chcemy ją otworzyć. Meble te są niezwykle pojemne dlatego z powodzeniem zmieszcząs ie tam wszystkie pomoce dydaktyczne i materiały do lekcji.  

 

Komody i regały na książki

Aby uczniowie nie musieli nosić co dzień ciężkich plecaków wiele szkół umożliwia dzieciom pozostawienie w szkole części podręczników lub przyborów plastycznych. Tym sposobem uczeń zabiera do domu tylko te książki i zeszyty, w których musi odrobić zadanie domowe. Nie wszystkie szkoły jednak stać na zamontowanie na korytarzach szafę, które znamy z amerykańskich filmów, choć i takie coraz częściej się pojawiają. Nie zawsze jest też wystarczającą dużo miejsca na korytarzach aby takie zabudowy ustawić. Wówczas doskonałym sposobem są komody lub otwarte regały, w których każdy uczeń na swojej półce może trzymać podręczniki. Sprawdzi się to jednak tylko w przypadku klas młodszych, które z reguły mają przypisaną sobie jedną się lekcyjną na cały dzień. Regały te nie powinny być wysokie, dlatego lepiej ustawić wzdłuż ściany długi rząd niskich mebli. Na nich również można przechowywać różne przedmioty, np. w dekoracyjnych pudełkach lub koszyczkach.

 

Czy sala lekcyjna musi być nudna?

Przyzwyczajeni jesteśmy do dość nudnego wystroju sal lekcyjnych. Schematyczne ustawienie wek szkolnych, biurka i tablicy sprawia, że w zasadzie każda klasa wygląda tak samo. Ponadto kolorystyka ścian w salach zwykle jest bardzo monotonna, żeby nie powiedzieć mdła. Warto ożywić nieco przestrzeń, w której dzieci spędzają połowę dnia. Oczywiscie nie zaleca się ani ciemnych ani jaskrawych kolorów, które męczą oczy a u niektórych osób mogą powodować problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Nie jest jednak trudno znaleźć dziś kolory pastelowe, które są jasne, przyjemne dla oka i rozświetlają pomieszczenie. Stonowany błękit, zieleń, róż, czy żółcienie będą wyglądały ładnie w połączeniu ze sobą – sale nie muszą być jednokolorowe! Można również zastosować dwa kolory z podziałem na lamperię i górę ściany, co jest często praktykowane w salach lekcyjnych.

 

Odświeżenie sali lekcyjnej

Dodatki, które ożywią klasę

Tradycją, którą warto kontynuować jest przynoszenie do klasy roślin doniczkowych. Obecność żywych kwiatów doskonale wpływa na mikroklimat w sali lekcyjnej i  ożywia aranżację. Kolorowe doniczki na kwiaty zdobią parapet, podobnie jak barwne koszyczki czy pojemniki na drobne akcesoria piśmiennicze. Przy większym budżecie można pokusić się o pomalowanie frontów szafek w sali tak, aby prosty mebel stał się oryginalny i ciekawy.