Nowoczesne rozwiązania dla firm spedycyjnych

W logistyce stosuje się wiele zaawansowanych systemów teleinformatycznych, które mogą nadzorować transporty.

Te systemy, które za pomocą czujników zbierają przykładowo informacje o pojeździe, mogą łączyć się bezprzewodowo z internetem, wysyłać do bazy danych wiele różnych parametrów. Oczywiście z punktu widzenia logistyki istotne będzie spalanie, dodatkowo nadzór nad czasem pracy kierowcy, dzięki temu będzie można wyeliminować wiele problemów związanych przykładowo z mandatami za zbyt długą pracę kierowcy.

Nowoczesne rozwiązania dla firm spedycyjnych

Jakie dane dostarcza system telematyczny?

Oczywiście monitorowanie pojazdów ma wiele zalet, pomoże przykładowo w analizie stylów jazdy pracowników, dzięki czemu możemy znacznie ograniczyć spalanie, dodatkowo uniknąć mandatów za przekroczenie prędkości. Dane zbierane przez systemy telematyczne mogą posłużyć do wybrania najbardziej optymalnej trasy, określenia w jakich godzinach kierowca powinien poruszać się na danym odcinku, aby pokonać go jak najszybciej. Systemy komputerowe mogą przypisać parametry spalania do każdego kierowcy, chodzi tu przykładowo płynność, bezpieczeństwo, ilość gwałtownych przyspieszeń czy hamowań. Z pewnością dane tego rodzaju wpływają na oszczędność paliwa, co ma duży wpływ na ogólne koszty w firmie transportowej.

Dodatkowo można przechowywać także wiele informacji dotyczących poszczególnych pojazdów, mogą one dotyczyć przeglądów okresowych, stanu technicznego. Obecnie systemy mogą monitorować cały pojazd, w razie problemów wysłać sygnał nie tylko kierowcy, ale także do firmy. Wówczas to można podjąć decyzję o naprawie auta, czy też kontynuowaniu jazdy. Oczywiście systemy te połączone są z tachometrem, dzięki temu będziemy monitorować, także czas pracy kierowcy, który ograniczony jest do 9 godzin w ciągu doby. Dodatkowo program może także nadzorować czas przerwy, dzięki temu jazda będzie odbywała się według przepisów.

Z pewnością system telematyczny posiada wiele zalet, managerowie zajmujący się w firmie logistyką mogą na podstawie wielu danych podejmować decyzję co do transportu, planować lepsze trasy, dodatkowo także analizować spalanie, a także lepiej zgrać kalendarz wysyłek, dzięki czemu będzie można lepiej wykorzystać dostępną flotę pojazdów.