Każdy rodzaj pamięci ma swój własny unikalny zestaw wad i zalet

Zarówno dyski SSD, jak i dyski twarde wykonują tę samą pracę, czyli uruchamiają system, przechowują aplikacje i pliki osobiste. Dyski SSD są droższe niż dyski twarde HDD, a cena rośnie pod względem ilości gigabajtów lub terabajtów.

Ponieważ dyski twarde korzystają ze starszych, bardziej ugruntowanych technologii, w najbliższej przyszłości będą tańsze. Mimo że różnica cenowa maleje między dyskami twardymi a dyskami SSD najniższej klasy, te dodatkowe pieniądze wydane na dysk SSD mogą podnieść cenę systemu ponad budżet. Chociaż dyski HDD mogą posiadać pojemność 4 TB, wciąż są rzadkie i drogie. Bardziej prawdopodobne jest, że znajdziesz dyski od 500 GB do 1 TB jako dyski podstawowe w systemach. Podczas gdy 500 GB jest uważane za minimalną potrzebną pojemność dysku twardego, problemy z cenami mogą obniżyć to do 128 GB lub 250 GB w przypadku tańszych systemów opartych na dyskach SSD.

Użytkownicy z dużymi zbiorami multimediów lub pracujący nad tworzeniem treści będą potrzebować jeszcze więcej, z dyskami o pojemności od 1 TB do 4 TB typowymi w systemach laptopów i komputerów wysokiej klasy. Zasadniczo im większa pojemność, tym więcej rzeczy możesz przechowywać na swoim komputerze. Komputer wyposażony w dysk SSD uruchomi się w mniej niż minutę, a często w kilka sekund. Dysk twardy wymaga czasu, aby przyspieszyć do specyfikacji operacyjnych i będzie nadal wolniejszy niż dysk SSD podczas normalnego użytkowania. Niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera w celach rozrywkowych, szkolnych czy biznesowych, dodatkowa prędkość może być różnicą między terminowym ukończeniem pracy, a niepowodzeniem. Dysk SSD nie ma ruchomych części, więc jest bardziej prawdopodobne, że Twoje dane będą bezpieczne w przypadku upuszczenia torby na laptopa lub wstrząsu systemu podczas pracy. Większość dysków twardych HDD posiada głowice do odczytu / zapisu, gdy system jest wyłączony, ale podczas pracy przesuwają się nad talerzem napędu w odległości kilku nanometrów.

Takie ruchome komponenty można łatwo uszkodzić i stracić ważne dokumenty zapisane na dysku. Ponieważ dysk SSD nie ma ruchomych części, działa całkowicie cicho. Jest również całkowicie niewrażliwy na wibracje i zużywa znacznie mniej energii niż konwencjonalny dysk twardy. Oprócz wysokiej prędkości możesz odkryć kilka innych zalet za cenę wymiany dysku i niestety również pewne wady. Dużą zaletą dysków twardych jest zdecydowanie cena: normalne dyski twarde są nadal znacznie tańsze niż dyski SSD. W przypadku małych pojemności może to nie być tak ważne, ale przechowywanie większych ilości danych na dyskach SSD jest jak na razie nieopłacalne. Chociaż dyski twarde zwykle działają niezawodnie przez długi czas, nadal są jednym z bardziej narażonych na uszkodzenia elementów komputera. Szybko obracające się talerze są narażone na duże obciążenia, silnik elektryczny napędza dyski, głowica odczytu / zapisu unosi się tuż nad dyskami i odczytuje dane.

Najmniejsze wibracje mogą spowodować poważne uszkodzenia, jeśli głowica dotknie talerzy. Jeśli jest to wykonalne finansowo, zawsze należy wybrać dysk SSD dla laptopa, jeśli to możliwe. Szczególnie w przypadku urządzeń mobilnych pokazuje to swoje pełne zalety ze względu na niewrażliwość na wibracje i bardzo niskie zużycie energii. Dysk SSD umożliwia nie tylko szybszą pracę, ale także dłuższą żywotność baterii. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przy mniejszych pojemnościach, takich jak 128 GB lub nawet mniej, limity pamięci zostaną osiągnięte bardzo szybko. Dlatego lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy i kupić dysk SSD o większej pojemności, aby przygotować się na przyszłość. Jeśli dysk SSD nie jest osiągalny finansowo lub brakuje nam zaufania do technologii flash, dysk hybrydowy jest dobrym wyborem. W niektórych obszarach jest zauważalnie szybszy niż konwencjonalny dysk twardy, a mimo to oferuje duże pojemności w akceptowalnych cenach. Dyski SSD można znaleźć na stronie https://vobis.pl/dyski-ssd-512gb.