Rodzaje systemów operacyjnych

Każdy komputer powinien posiadać system operacyjny na którym będzie opierało się jego działanie, oczywiście możemy znaleźć wiele systemów operacyjnych takich jak najpopularniejszy Windows, darmowy Linux wykorzystywany przez specjalistów czy też Android w urządzeniach mobilnych.

Obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na naszych komputerach jest Microsoft Windows 10, zastąpił on poprzednie wersje Windows 7 oraz Windows 8.

Rodzaje systemów operacyjnych

Jaką dystrybucję systemu operacyjnego wybrać?

Naturalnie w przypadku kiedy będziemy wybierali system operacyjny powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaje licencji, część systemów operacyjnych może być wykorzystywany tylko w celach prywatnych, natomiast inne takie jak Windows 10 Enterprise lub Windows 10 Workstation, kierowane są dla firm. Powinniśmy zwrócić także uwagę iż niektóre wersje posiadają oznaczenie BOX oznacza to że jest to dystrybucja która może być przypisana do różnych urządzeń, natomiast posiadające oznaczenie OEM, będą przypisane do danego urządzenia w którym są sprzedawane.

Obecnie coraz częściej rezygnuje się z dystrybucji na płytach DVD, po zakupie oprogramowania będziemy mogli pobrać je ze strony producenta, dodatkowo na nasz adres e-mail przyjdzie kod autoryzacyjny, indywidualny dla każdego użytkownika, który będzie nam potrzebny do aktywowania systemu operacyjnego. W tym przypadku powinniśmy skopiować pliki instalacyjne na nośnik, może być to przykładowo pamięć przenośna typu USB, tworzymy wówczas dysk startowy za pomocą oprogramowania dostępnego na stronie Microsoft, w ten sposób możemy zainstalować system Windows.

Oczywiście kiedy chcemy zakupić system operacyjny Windows, możemy znaleźć wiele sklepów internetowych które oferują różne wersje w zależności od naszych potrzeb. Warto wejść na stronę https://teamnet-software.pl/kategoria/systemy-operacyjne/, znajdziemy tam różne wersje systemu operacyjnego od Microsoftu w wersji Education, Home, Pro, Enterprise, Workstation. Z pewnością każdy będzie mógł wybrać system odpowiedni dla własnych potrzeb,wiele osób do użytku domowego wybiera przykładowy Windows 10 Pro ESD czyli dystrybucję elektroniczną, będzie to bardzo dobry wybór jeżeli potrzebujemy sprawdzonego systemu operacyjnego na naszym komputerze.