Jaka rolę pełni olej w silniku?

Różnego rodzaju oleje są obecne w wielu różnych maszynach i urządzeniach.

W silnikach ułatwiają poruszanie różnych metalowych podzespołów. Jednak jeżeli do układu dostały by się zanieczyszczenia, mogło by to prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń i problemów. Dlatego też wykorzystuje się różnego rodzaju filtry dzięki którym możliwe będzie wyłapanie wszystkich zanieczyszczeń. Filtr zwykle jest wielkości puszki, odgrywa ważną rolę w samochodzie. Odfiltrowuje z oleju kurz, brud i drobne opiłki metalu, które osadzałyby się w silniku i na dłuższą metę go uszkodziły. Zanieczyszczenia te utkną w filtrze oleju i nie mogą już dostać się do silnika. Oczywiście pojemność filtra oleju jest również ograniczona. Jeśli jest w nim już za dużo brudu, cząsteczki z trudem mogą zostać wchłonięte i wracają do silnika wraz z olejem. Tam mogą prowadzić do powstawania osadów i uszkodzeń. Dlatego bardzo ważna jest regularna wymiana filtra oleju. Silnik spalinowy z każdą sekundą pracy poddawany jest wielkim obciążeniom. Obciążenia te powodowane między innymi tarciem, redukowane są ciągłym chłodzeniem oraz smarowaniem przez olej silnikowy. Istnieją różne oleje o różnym stopniu lepkości, które podczas pracy silnika tworzą na jego strukturze, zapewniający zdrową pracę jednostki, film.

Dlatego odpowiedni dobór olei stanowi ogromne znaczenie dla naszego silnika. Stare jednostki silnikowe wymagają olei o dużej lepkości, takimi olejami są oleje mineralne.

Nowe, wysoko obrotowe silniki natomiast najlepiej uzupełniać olejami syntetycznymi i pół-syntetycznymi, oleje takie mają mniejszy stopień lepkości a tym samym cechuje je większa możliwość penetracji. Również oleje hydrauliczne posiadają tego rodzaju właściwości. O ile jest możliwość mieszania różnych olei o tej samej lepkości, ale innych firm, nie wolno mieszać olei o różnej lepkości nawet tej samej firmy. Taka mieszanina mogłaby wyrządzić poważne szkody w silniku. Powinno się również stosować do zaleceń producenta i starać się regularnie wymieniać olej a wraz z nim filtry oleju. Oczywiście w przypadku różnych maszyn potrzebne będą filtry hydrauliczne, które mogą oczyścić olej znajdujący się w układzie hydraulicznym różnego rodzaju maszyn i urządzeń.