Dlaczego warto zainwestować w powietrzną pompę ciepła?

Pompa ciepła przechwytuje ciepło z zewnątrz i przenosi je do domu.

Wykorzystuje do tego energię elektryczną, jednak ilość ciepła dostarczanego do domu jest znacznie większa niż ilość energii elektrycznej używanej do zasilania systemu. Dodatkowo do zasilania pompy ciepła możemy użyć instalacji fotowoltaicznych. Ponieważ pompa ciepła wychwytuje ciepło już obecne w środowisku, sam system nie spala żadnego paliwa, a zatem nie emituje dwutlenku węgla.

Dlaczego warto zainwestować w powietrzną pompę ciepła?

Wydajne i ekologiczne pompy ciepła

Pompy ciepła są bardziej wydajne niż inne systemy grzewcze, ponieważ ilość wytwarzanego przez nie ciepła przewyższa ilość zużywanej przez nie energii elektrycznej. Ilość ciepła wytworzonego na każdą jednostkę zużytej energii elektrycznej jest znana jako współczynnik wydajności. Jeśli więc pompa ciepła ma współczynnik wydajności równy 3,0, to na każdą jednostkę zużytej energii elektrycznej wyda trzy jednostki ciepła. Pompy ciepła, zarówno gruntowe, jak i powietrzne, powinny zaoszczędzić pieniądze na kosztach eksploatacji, zakładając, że zainstalowany jest dobrze zaprojektowany system.

W przypadku osób korzystających z kotłów gazowych, na LPG lub olejowych, pompy ciepła mogą być tańsze w eksploatacji, o ile zostanie zwrócona szczególna uwaga na zapewnienie maksymalnej wydajności pompy ciepła w systemie grzewczym poprzez zastosowanie odpowiedniej konstrukcji grzejników czy wybór ogrzewania podłogowego. Ponieważ ceny mediów zmieniają się w czasie i mają tendencję do wzrostu, pompy ciepła staną się w najbliższym czasie najtańszą i najmniej szkodliwą dla środowiska formą ogrzewania dostępną na rynku.

Chociaż nie możemy kontrolować temperatury źródła na zewnątrz, możliwe jest zaprojektowanie systemów grzewczych wykorzystujących wodę o niskiej temperaturze w pomieszczeniach, co oznacza, że pompy ciepła mogą zużywać mniej energii elektrycznej i nadal komfortowo ogrzewać dom. Stosując grzejniki o większej powierzchni lub ogrzewanie podłogowe, do pomieszczenia można dostarczyć więcej ciepła bez podwyższania temperatury wody. Im bardziej wydajnie działa pompa ciepła, tym niższe będą koszty eksploatacji.