W jakich okolicznościach jest zalecana wizyta u kardiologa dziecięcego

Jest wiele powodów, dla których pediatra może skierować dziecko na wizytę u kardiologa dziecięcego.

Chociaż może to być przerażające dla rodziców, wiele typowych problemów obserwowanych w poradni kardiologicznej to w rzeczywistości łagodne schorzenia i można je odpowiednio ocenić, zdiagnozować i leczyć bez szeroko zakrojonych testów i komplikacji. Na podstawie informacji, których użyłeś do rejestracji wstępnej, a także dokumentacji pediatry, na wizycie u lekarza kardiologa można przeprowadzić dodatkowe badania. Często wykonywane są specjalne badania, takie jak elektrokardiogram (EKG). Rzadziej przeprowadza się badanie rentgenowskie klatki piersiowej, badanie echokardiograficzne lub wysiłkowe na bieżni. Badania EKG są zwykle wykonywane podczas wstępnej wizyty kardiologicznej u dzieci i obejmują umieszczenie elektrod samoprzylepnych na klatce piersiowej i kończynach dziecka. Bardzo ważne jest, aby przynieść ze sobą wszelkie stosowne dokumenty, w szczególności dokumenty dotyczące innych członków rodziny, jeśli to jest główny powód, dla którego dziecko zostało skierowane do kardiologa. Po zebraniu krótkiej historii medycznej dziecka zostaną zbadane parametry życiowe oraz zmierzone ciśnienie, zostaną wykonane wszystkie zamówione wcześniej badania, a lekarz dokona wstępnej oceny.

Podczas wizyty możesz spotkać się z więcej niż jednym lekarzem, w tym z kardiologiem stażystą, pielęgniarką lub asystentem lekarza, oprócz kardiologa prowadzącego.

Cały zespół ściśle ze sobą współpracuje, aby zapewnić najlepszą opiekę dziecku i uczynić wizytę w gabinecie tak łatwą i efektywną, jak to tylko możliwe. Na początku wizyty kardiolog dziecięcy Katowice zada pytania w celu potwierdzenia historii medycznej dziecka, przeprowadzi szczegółowe badanie fizykalne i przejrzy wyniki testu, aby postawić diagnozę. Na podstawie ich wstępnej oceny mogą być zalecane dalsze badania lub zabiegi. Najczęstszymi przyczynami skierowania dziecka do poradni kardiologicznej są wady wrodzone, szmery serca, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca lub przyspieszone bicie serca (tachykardia) oraz zawroty głowy lub omdlenia.