Systemy klimatyzacji to coś bez czego w dzisiejszych czasach nie moglibyśmy przetrwać w ogromnych upałach sięgających nawet czterdziestu stopni.
Wyobraźmy sobie konieczność siedzenia przed komputerem, w biurze, z oknami, przez które wpada słońce i nagrzewa całe pomieszczenie do takiego stopnia, że trudno jest dotknąć czegokolwiek co ma ciemniejszy kolor. Jedynym ratunkiem w takich sytuacjach jest odpowiedni system klimatyzacji, który skutecznie będzie chłodził powietrze znajdujące się danym pomieszczeniu. Zazwyczaj zasada działania jest bardzo podobna jak w samochodowych klimatyzacjach. Obecnie jednak rozwój technologii sprawia, że systemów klimatyzacji jest kilka różnych rodzajów, a w tym momencie jednym z najlepszych rozwiązań, przede wszystkim dla przemysłu, jest chłodzenie za pomocą tak zwanej wody lodowej. Na czym to polega? W jaki sposób działa system chłodzenia wodą lodową? Przeczytaj dalszą część tego artykułu by dowiedzieć się więcej na ten temat.
Choć sama nazwa może wskazywać na to, że tak zwanym medium w tym systemie jest woda, to nic bardziej mylnego. Niestety sama woda podczas procesu zamarzania rozszerza się, a w układzie klimatyzacji, układzie zamkniętym nie możemy sobie na to pozwolić. Dlaczego? Wystarczy, że przypomnisz sobie co dzieje się z powierzchnią dróg po zimie, kiedy to w szczeliny dostaje się woda, a następnie zamarza.
Po każdej zimie na drogach wyskakują dziury, pęknięcia i ogólnie wszelkiego rodzaju ubytki, podobnie było by w przypadku układu klimatyzacji w którym użyta była by zwykła woda.
Dlatego też w systemach klimatyzacji z tak zwaną wodą lodową najczęściej jako medium wykorzystuje się przede wszystkim glikol lub inną ciecz, która ma właściwości nisko-krzepnące. Taki układ to przede wszystkim mnie użytego freonu, mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz niski koszt użytkowania. Dlatego też wody chłodnicze są najczęściej wykorzystywane przez duże przedsiębiorstwa gdzie liczy się ekologia i oszczędności.