Ponieważ profesjonalne sporty stają się coraz bardziej konkurencyjne, głównie ze względu na rozprzestrzenianie się wzmacniaczy wydajności, sportowcy muszą stać się więksi, szybsi i silniejsi, aby rywalizować na swoich polach. Sporty takie jak lekkoatletyka, piłka nożna, ręczna czy hokej koncentrują się na prędkości.
Oznacza to, że trening szybkościowy jest czymś, co sportowcy muszą przepracować obok treningu siłowego i wytrzymałościowego. Trening szybkościowy, znany również jako trening interwałowy, to poprawa prędkości lub wybuchowego potencjału organizmu, stosowanego w różnych dyscyplinach sportu. Prędkość oznacza nie tylko szybkość, z jaką ktoś może biegać lub pływać, ale wiele zależy od przyspieszenia czyli jak szybko można przyspieszyć z pozycji stacjonarnej, maksymalnej prędkości ruchu, a także utrzymania prędkości. Szybkość ruchu wymaga dobrej siły i kondycji, ale zbyt duża masa ciała i opór powietrza może spowalniać osobę. Szybkość jest jednym z głównych elementów ważnych dla sukcesu w wielu dyscyplinach sportowych. Dla niektórych sportowców, takich jak sprinterzy lekkoatletyczni, pływacy sprinterscy, czy piłkarze, prędkość jest najważniejszym aspektem sprawności. W wielu innych sportach, w tym drużynowych sportach terenowych, dobra prędkość jest również bardzo ważna. Na szybkość wpływa mobilność sportowca, siła, wytrzymałość i technika.
Aby sportowiec mógł poruszać się szybciej, mięśnie nóg muszą kurczyć się szybciej, ale mózg i układ nerwowy muszą nauczyć się skutecznie kontrolować te szybsze ruchy. Jeśli utrzymasz jakąś formę treningu prędkości przez cały rok, twoje mięśnie i układ nerwowy nie stracą poczucia szybkiego ruchu, a mózg nie będzie musiał ponownie uczyć się prawidłowych wzorców kontroli w późniejszym terminie. W tygodniu szkoleniowym należy wykonywać trening szybkościowy piłka nożna po okresie odpoczynku lub lekkiego treningu. Sesja treningowa powinna być wykonywana po rozgrzewce, a każdy inny trening powinien mieć małą intensywność.