Obecnie żyjemy w dość stresujących czasach, w pośpiechu, zatem wiele osób nie zawsze może sobie poradzić ze swoimi emocjami i odczuciami, cierpimy na depresję lub inne zaburzenia.
Możemy w takiej sytuacji poprosić o pomoc psychologa, uczęszczać na psychoterapię, w trakcie której omówimy swoje problemy z profesjonalistą i wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.
Jak psychoterapia może nam pomóc
Dodatkowo inne terapie czasami stosowane w połączeniu z psychoterapią i obejmują terapię z udziałem zwierząt, terapię sztuką twórczą, terapię zabawą w celu zapewnienia komfortu, pomocy w komunikacji i radzeniem sobie z traumą. Może to być praca z psami, końmi lub innymi zwierzętami, wykorzystanie terapii sztuki, tańca, dramatu, muzyki i poezji, zabawki aby pomóc dzieciom zidentyfikować i porozmawiać o swoich emocjach i uczuciach. Jeśli czujesz się przygnębiony lub brakuje ci motywacji, pominięcie sesji psychoterapii może być kuszące. Może to jednak zakłócić twoje postępy. Postaraj się uczestniczyć we wszystkich sesjach i zastanów się nad tym, co chcesz omówić w trakcie każdego spotkania.
Musisz pomyśleć o najlepszej porze dnia i tygodnia na wizytę u psychologa. Czynniki do rozważenia obejmują rozkład dnia, obowiązki zawodowe i domowe. Możesz również umówić się na pierwszą wizytę później w ciągu dnia, aby nie musieć później wracać do pracy. Jeśli masz do omówienia niepokojący temat, możesz być zmęczony, wyczerpany emocjonalnie, mieć podpuchnięte oczy lub być rozkojarzony po pierwszej sesji. Jeśli twoje dzieci nie biorą udziału w terapii, zwykle nie jest dobrym pomysłem zabieranie ich ze sobą.
Psychoterapia jest najskuteczniejsza, gdy jesteś aktywnym uczestnikiem i uczestniczysz w podejmowaniu decyzji. Upewnij się, że ty i twój terapeuta zgadzacie się co do głównych problemów i sposobów ich rozwiązywania. Wspólnie możecie wyznaczać cele i mierzyć postępy w czasie trwania sesji terapeutycznych. Gabinet psychoterapeutyczny znajdziesz na stronie https://gabinet-ego.pl. Powodzenie psychoterapii zależy od chęci dzielenia się swoimi przemyśleniami, uczuciami i doświadczeniami oraz do rozważenia nowych spostrzeżeń, pomysłów i sposobów działania. Jeśli z powodu bolesnych emocji, zakłopotania lub obaw związanych z reakcją terapeuty niechętnie rozmawiasz o pewnych kwestiach, poinformuj o tym swojego terapeutę.