Co to jest cellulit i skąd się bierze?

Cellulit to przypominająca wgniecenia i nierówności zmiana na powierzchni skóry, która zwykle pojawia się na pośladkach, biodrach i udach.

Występuje, gdy komórki tłuszczowe w tkance podskórnej wywierają nacisk na leżącą powyżej tkankę łączną, odpychając włókna tkanki łącznej na bok i wystając do góry. W efekcie widoczne stają się małe wgniecenia i zagłębienia na skórze. Cellulit nazywany jest również skórką pomarańczową ze względu na swój wygląd. Cellulit występuje u znacznej większości kobiet w pewnym momencie ich życia, niezależnie od wagi.

Co to jest cellulit i skąd się bierze?

Jakie są skuteczne metody na cellulit?

Wiele kobiet uważa cellulit na udach czy pośladkach za nieestetyczny i chce się go pozbyć, albo przynajmniej zmniejszyć jego widoczność. Możemy zastosować dietę, ćwiczenia, masaże, ugniatanie, szczotkowanie, dostępne są również kremy, balsamy i tabletki zmniejszające widoczność cellulitu. Dostępnych jest także wiele zabiegów kosmetycznych zwalczających cellulit, z których możemy skorzystać w gabinetach medycyny estetycznej. Obecnie popularne są techniki laserowe, zabiegi ultradźwiękowe, terapia próżniowa oraz masaż tkanki łącznej.

Wiele z takich zabiegów może na pewien czas poprawić wygląd skóry. U kobiet komórki skóry pośladków i ud gromadzą więcej tłuszczu. Zwiększa to nacisk na otaczającą tkankę i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu. Ponadto większe złogi tłuszczu również wydają się bardziej widoczne. Odchudzanie jest zatem rozsądnym środkiem przeciwko skórze pomarańczowej. Unikaj jednak diet awaryjnych, które powodują efekt jo-jo. Lepsza jest stała zmiana diety, w połączeniu z programem treningowym.

Jeżeli chcemy pozbyć się cellulitu, ważna będzie zbilansowana dieta z dużą ilością owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, która dostarcza skórze i tkance łącznej wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Możemy również wypróbować tabletki na cellulit. Pozytywnie wpłynie także spożywanie owoców zawierających witaminę C, takich jak rokitnik, czarna porzeczka, kiwi, pomarańcze i cytryny, ponieważ witamina C bierze udział w budowaniu tkanki łącznej. Należy się również odpowiednio nawadniać i nie zapominać o aktywności fizycznej.