Nie znosisz niedzielnych wieczorów? Na samą myśl o jutrzejszym powrocie do pracy przeszywa Cię dreszcz? A w poniedziałkowy poranek nie jesteś w stanie podnieść się z łóżka? W dzisiejszych czasach nieustannie gonimy za sukcesem, karierą i pieniędzmi, nie dostrzegając w tym pędzie zmęczenia i wyczerpania naszego organizmu. Między innymi właśnie dlatego zjawisko wypalenia zawodowego staje się coraz powszechne.
Wypalenie zawodowe (inaczej syndrom wypalenia zawodowego lub burnout) to efekt doświadczania chronicznego stresu w miejscu pracy, który nie był odpowiednio łagodzony. Według The International Classification of Diseases wypalenie zawodowe charakteryzują trzy wymiary: uczucie braku energii lub wyczerpania, uczucie mentalnego odcięcia od pracy lub cynicznego/negatywnego nastawienia do pracy, oraz zmniejszonej skuteczności zawodowej.
Jakie są przyczyny burnout’u?
Wypalenie zawodowe, jak zostało określone w definicji, nierozerwalnie związane jest z nadmiernym stresem. Następnie pracownik traci zainteresowanie pracą, staje się coraz mniej aktywny, nie odczuwa satysfakcji z powierzonych obowiązków. Pracownik, który wcześniej był ewidentnie zaangażowany w swoje zadania, traci motywację. Jednocześnie doświadcza psychicznego, emocjonalnego i fizycznego wyczerpania.
Skorzystaj ze szkolenia sprzedażowego dla handlowców w Saleswise.pl
Przyczyny wypalenia zawodowego, jak i wzrostu liczby jego przypadków, niewątpliwie można się doszukiwać we współczesnym systemie pracy. Pracownicy, szczególnie dużych korporacji, spotykają się z coraz większymi wymaganiami dotyczącymi ich kompetencji, dyspozycyjności, jakości i tempa pracy. Ogrom stanowisk wiąże się z silną presją czasu oraz nastawieniem, przede wszystkim, na wyniki. Do tych wszystkich czynników, doliczyć należy nieustanne uczucie niepewności naszego zatrudnienia, a tym samym lęku przed utratą pracy.
Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Może to być zarówno manager średniego szczebla, jak i szeregowy robotnik. Oczywiście, istnieją grupy zawodowe, które są bardziej narażone na syndrom wypalenia zawodowego. Możemy do nich zaliczyć np. pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem czy po prostu kontakt z drugim człowiekiem, a do tego już sama specyfika ich zawodu wiąże się ze stresem, np. pielęgniarki.
Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
Jak zatem rozpoznać czy po prostu mamy gorszy okres, czy jednak nasz stan związany może być z wypaleniem zawodowym? Do podstawowych objawów możemy zaliczyć:
- Brak satysfakcji z pracy – Masz poczucie stania w miejscu? Nie angażujesz się w wykonywane zadania?
- Uczucie chronicznego zmęczenia, przepracowania. – Bez przerwy jesteś niewyspany, wręcz wyczerpany? A do tego masz wrażenie, że obowiązki zaczęły Cię przerastać i nie jesteś w stanie wykonać ich na czas?
- Problemy ze snem – Wieczorami nie możesz zasnąć bo myślisz o pracy i natłoku zadań jakie Cię w niej czekają? A nawet jeśli jakimś cudem prześpisz noc, to i tak rano budzisz się niewyspany?
- Stronienie od kontaktu z współpracownikami – Nie masz ochoty angażować się w sprawy firmy? Wyjścia integracyjne już dawno przestały Cię cieszyć? Boisz się, że jeśli wdasz się w dłuższą rozmowę z przełożonym zauważy Twój brak zaangażowania?
- Obniżenie poczucia własnej wartości – Już dawno przestałeś doceniać swoje sukcesy i osiągnięcia? Uważasz, że to co robisz nie ma większej wartości?
- Wahania nastrojów – Łatwo wpadasz w stan zdenerwowania? Łatwo Cię zirytować? Raz jesteś nader optymistyczny, a za chwilę dopada Cię stan depresyjny?
- Poczucie bezsensu – Przestajesz już dostrzegać jakąkolwiek celowość swoich działań? Współpracownicy twierdzą, że jesteś emocjonalnym wampirem i po chwili przebywania w Twoim towarzystwie znika ich dobry nastrój?
- Problemy ze zdrowiem – Często odczuwasz bóle głowy? Brzucha? Mimo, że wszystkie wyniki Twoich badań są wręcz książkowe, Ty nadal czujesz się źle?
Obserwuj siebie!
Jeśli na większość tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, warto przyjrzeć się głębiej Twoim problemom. Pamiętaj również, że wypalenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Z badań wynika, że zwiększa m.in. ryzyko niedokrwienia mięśnia sercowego. Jeśli chcesz upewnić się, czy dopadło Cię wypalenie zawodowe, możesz dodatkowo przeprowadzić jeden ze specjalnych testów. Najpopularniejsze z nich to MBI (Maslach Burnout Inventory) oraz LBQ (Kwestionariusz Wypalenia Zawodowego). Niemniej jednak, każde niepokojące oznaki, które wysyła nam organizm warto skonsultować ze specjalistą.