Zanieczyszczenie plastikiem nie zwalnia tempa. Co można zrobić?

Plastik to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla naszej planety – tuż obok globalnego ocieplenia i zaniku bioróżnorodności do których, niestety, też się przyczynia. Produkcja plastiku niestety nie zwalnia. W ciągu ostatnich 10 lat wyprodukowaliśmy go więcej niż przez całe poprzednie stulecie. Jak możemy zmniejszyć jego zużycie? 

Bez plastiku nie umielibyśmy już sobie prawdopodobnie poradzić. Stosowany jest powszechnie w medycynie, transporcie, budownictwie i, niestety, przemyśle spożywczym. Okazuje się, że 50 proc. całego wyprodukowanego plastiku używane jest zaledwie raz, a następnie wyrzucane. 

Tymczasem plastik rozkłada się w środowisku kilkaset lat. Zdarza się, że czas rozkładu plastiku to nawet tysiąc lat! Dlatego jak najczęściej powinniśmy rezygnować z jednorazowych opakowań na żywność, wody butelkowanej, plastikowych słomek i torebek foliowych. 

Plastik – czym go zastąpić? 

Obecnie nietrudno znaleźć alternatywę dla rzeczy wykonanych z plastiku. Największa przeszkodą zdają się być… nasze przyzwyczajenia. 

W łazience plastikowe patyczki do uszu możemy zastąpić kompostowalnymi, wykonanymi np. z papieru lub bambusa. Do mycia włosów i ciała możemy stosować mydło w kostce, które nie pozostawia po sobie plastikowych odpadów zaś w kuchni z powodzeniem możemy stosować pojemniki wykonane ze szkła lub bambusa zamiast plastikowych. 

Jednym z częstych zakupów Polaków jest także woda mineralna. W tym obszarze możemy zminimalizować odpady plastikowe niemal do minimum. Wszystko za sprawą filtrów do wody. 

Filtrowanie wody – ekologiczne i ekonomiczne

Filtry do wody mogą mieć postać dzbanków i butelek filtrujących lub filtrów przepływowych podzlewozmywakowych. Każdy z nich usuwa z wody związki chloru, pestycydy i metale ciężkie – gdyby takie znalazły się w kranówce. Jednocześnie wkłady filtrujące zmiękczają wodę usuwając nadmiar wapnia i magnezu i chroniąc sprzęty AGD takie jak czajnik czy ekspres do kawy przed kamieniem kotłowym. To, co jednak najistotniejsze, to fakt, że dzięki nim możemy zredukować kupowanie wody w butelkach plastikowych do zera. Więcej o filtrach do wody dowiesz się na https://dafi.pl/blog/ .

Identycznie jest w przypadku butelek filtrujących, które – gdy jesteśmy na zewnątrz – powalają zaspokoić pragnienie. Nie musimy szukać sklepu i kupować kolejnej plastikowej butelki, którą za chwilę wyrzucimy do śmieci. Możemy w dowolnym miejscu napełnić butelkę filtrującą wodą!