Podczas resekcji macicy, zwanej również łyżeczkowaniem, lekarz usuwa wyściółkę z szyjki macicy lub trzonu szyjki macicy za pomocą rodzaju pętli lub łyżki zwanej łyżeczką.
Ta rutynowa procedura może być konieczna z wielu powodów, aby móc postawić diagnozę, lub stosowana jest jako forma leczenia wielu dolegliwości ginekologicznych.
W jakich sytuacjach wskazane jest wyłyżeczkowanie szyjki macicy
Zwykle lekarz wykonuje łyżeczkowanie macicy w znieczuleniu ogólnym. Czasami, jeśli tylko niewielka ilość tkanki zostanie usunięta z szyjki macicy, do wyłyżeczkowania wystarczy znieczulenie miejscowe w okolicy szyjki macicy. W przypadku znieczulenia ogólnego pacjentka nie może nic jeść ani pić przez pewien czas przed zabiegiem. Lekarze często używają leków doustnych lub dopochwowych, bądź specjalnych narzędzi w celu rozszerzenia szyjki macicy, aby uzyskać lepszy widok na wyściółkę. Podczas zabiegu kobieta siedzi w pozycji litotomii, czyli z rozłożonymi i uniesionymi nogami, jak to ma miejsce podczas badania ginekologicznego. Często wykonuje się również histeroskopię, którą można wykorzystać do wykrycia zmian w błonie śluzowej jamy macicy.
Bezpośrednio po łyżeczkowaniu, w zależności od operacji, może wystąpić ból w podbrzuszu, podobny do bólu menstruacyjnego. Wynika to ze skurczu macicy, a pomagają w tym środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen. W zależności od znieczulenia i rodzaju łyżeczkowania można od razu wrócić do domu lub pozostać pod obserwacją jeszcze przez kilka godzin. Krwawienie po łyżeczkowaniu jest zwykle lżejsze niż normalne krwawienie miesiączkowe. Jednak może również wystąpić obfite krwawienie. Zwykle zajmuje to od 3 do 5 dni. Po tym może nadal występować brązowawa wydzielina do następnej miesiączki.
Lekarze wykonują wyłyżeczkowanie szyjki macicy z różnych powodów, może być to spowodowane różnego rodzaju schorzeniami. W innym wypadku jest to konieczność pobrania tkanki. Należy zabieg wykonywać w profesjonalnych gabinetach, można także liczyć na zabieg w nowoczesnych klinikach prywatnych.