Kardiolog Łódź to lekarz służby zdrowia, który może leczyć ból w klatce piersiowej, wysokie ciśnienie krwi i niewydolność serca, a także problemy z zastawkami serca, naczyniami krwionośnymi i innymi problemami z sercem i naczyniami. Może zlecić badania, takie jak elektrokardiogramy, echokardiogramy i CT (tomografia komputerowa), aby dowiedzieć się, co jest nie tak z Twoim sercem i układem krwionośnym. Dzięki swojej diagnozie może zaordynować przyjmowanie leków, pomóc w rozpoczęciu zdrowszych ćwiczeń i nawyków żywieniowych lub wykonać cewnikowanie serca.
Kardiolog Łódź przeprowadzi badanie fizykalne i omówi z Tobą objawy, historię medyczną i historię rodzinną. Ważne jest, aby poinformować kardiologa, czy inne osoby w Twojej rodzinie miały problemy z sercem, ponieważ może to zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z sercem. Niektóre podstawowe informacje mogą dostarczyć Twojemu kardiologowi cennych informacji na temat zdrowia układu sercowo-naczyniowego, takich jak waga, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i poziom glukozy (cukru) we krwi.
Kardiolog Łódź i zalecenia, które wydaje
Kiedy opiekujący się Tobą kardiolog Łódź otrzyma wszystkie potrzebne wyniki badań, przyjrzy się wszystkim tym informacjom i wynikom wszelkich testów, aby określić czynniki ryzyka problemów z sercem. Ważną informacją, którą będzie chciał uzyskać Twój lekarz, jest to, czy palisz, ile ćwiczysz, co jesz i jakie leki zażywasz. Kardiolog przeprowadzi badanie fizykalne, zwracając szczególną uwagę na słuchanie serca. Będzie chciał usłyszeć, jak dobrze krew przepływa przez twoje serce i czy masz nieregularny rytm serca.
Bądź gotów odpowiedzieć na pytania dotyczące historii swojej rodziny i własnej historii medycznej. Twój kardiolog będzie chciał wiedzieć, czy twoje rodzeństwo, rodzice lub inne osoby w twojej rodzinie miały problemy z sercem. Uzyskanie tych informacji może pomóc Twojemu kardiologowi dowiedzieć się, jakie problemy z sercem możesz mieć. W szczególności lekarz może zapytać:
- Jak długo występują objawy?
- Jakie to uczucie, gdy masz objawy (łagodny ból, ostry ból)?
- Co robiłeś, gdy pojawiły się objawy (odpoczynek, wysiłek fizyczny)?
- Czy coś pomaga ci poczuć się lepiej, gdy masz objawy?
- Czy miałeś w przeszłości zabieg lub operację serca?
- Czy masz zapisy dotyczące jakichkolwiek skanów?
- Jakie leki teraz zażywasz?
Najczęstsze badania, które wykonuje lub zleca kardiolog Łódź
Pacjenci z chorobami serca i osoby z podejrzeniem choroby serca często stają przed koniecznością wykonania całej serii testów. Istnieje wiele nazw testów, które może wykonać lub zlecić kardiolog Łódź, ale czym są te wszystkie testy i dlaczego ich potrzebujesz?
1. Echokardiogram: wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów serca. Ten powszechny test pozwala lekarzowi zobaczyć, jak bije twoje serce i jak krew przepływa przez twoje serce. Obrazy z echokardiogramu służą do identyfikacji różnych nieprawidłowości w mięśniu sercowym i zastawkach. Ten test można wykonać, gdy odpoczywasz lub podczas ćwiczeń fizycznych, aby podnieść tętno (patrz wysiłkowy test wysiłkowy serca poniżej).
Powody testu: określa przyczynę szmeru w sercu, sprawdza działanie zastawek serca, ocenia ogólną funkcję serca
2. Echokardiografia przezprzełykowa (TEE): Wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (ultradźwięki) do wykonywania szczegółowych zdjęć serca i tętnic prowadzących do niego i z niego. Przetwornik echa, który wytwarza fale dźwiękowe dla TEE, jest przymocowany do cienkiej rurki, która przechodzi przez usta, gardło i przełyk, który znajduje się bardzo blisko górnych komór serca.
Powody testu: ocenia funkcję zastawek serca, śledzi chorobę zastawki serca, wyszuka zakrzepy krwi w sercu
3. Elektrokardiogram (EKG lub EKG): Mierzy aktywność elektryczną bicia serca w celu dostarczenia dwóch rodzajów informacji. Po pierwsze, mierząc odstępy czasu na EKG, lekarz może określić, jak długo fala elektryczna przechodzi przez serce. Ustalenie, ile czasu zajmuje fali przepłynięcie z jednej części serca do drugiej, pokazuje, czy aktywność elektryczna jest normalna, wolna, szybka czy nieregularna.
Powody testu: monitoruje zmiany rytmu serca, ustala, czy doszło do zawału serca, pomaga przewidzieć, czy rozwija się atak serca.