Jak ocieplić elewację budynku.

Kiedy budujemy dom, mamy już ściany, dach będziemy przystępowali do wykańczania budynku z zewnątrz, należy oczywiście zwrócić uwagę na izolację termiczną, wówczas elewację możemy przykryć warstwą styropianu.

Naturalnie w powinniśmy zwrócić uwagę na grubość, najczęściej będzie to grubość między 10 a 20 cm. Możemy wykorzystać styropian biały lub też szary inaczej zwany grafitowy, z pewnością styropian grafitowy będzie miał lepsze właściwości izolacyjne, w tym przypadku współczynnik przewodzenia ciepła jest niższy.

Jak ocieplić elewację budynku.

Izolacja elewacji budynku styropianem grafitowym

Jeżeli chcemy aby warstwa izolacyjna była cieńsza powinniśmy wykorzystać styropian grafitowy, często jest to także obłożony styropianem białym, który będzie pełnił rolę warstwy ochronnej. Warto wiedzieć iż styropian grafitowy nie powinien być eksponowany na słońcu, dlatego też warstwa styropianu białego będzie go zabezpieczała i chroniła w czasie układania. Oczywiście powinniśmy przygotować elewacje pod styropian, należy wyrównać wszystkie elementy wystające, następnie gruntujemy ścianę, do styropianu używamy odpowiedniego kleju który nakładamy po obwodzie oraz w środku, dodatkowo styropian oczywiście kołkuje się także do powierzchni elewacji.

Ważnym elementem może być także wzmocnienie styropianu w okolicy drzwi oraz okien specjalnym kątownikiem z siatką, pamiętajmy także aby całą powierzchnię styropianu obłożyć za pomocą siatki, która będzie potrzebna do podtrzymywania tynku. Oczywiście po warstwie siatki powinniśmy także zagruntować otrzymaną powierzchnię, można ją także jak wzmocnić warstwą kleju.

Podczas wyboru styropianu należy zwrócić uwagę na oznaczenie lambda, to współczynnik przewodzenie ciepła, w przypadku styropianu grafitowego jest on o wiele lepszy, w tym przypadku jest on o około 25% cieplejszy od styropianu białego. Dlatego też warto wykorzystać styropian grafitowy, zwłaszcza jeżeli nie chcemy układać zbyt grubej warstwy styropianu na elewacji naszego budynku.