Jak działa turbosprężarką?

Nowoczesne silniki spalinowe korzystają z wysokowydajnych układów turbodoładowania w celu zwiększenia ich wydajności. Jednak pomimo wzrostu wydajności turbosprężarki często nie posiadają szybkiej reakcji przejściowej ze względu na charakter wymiany energii z silnikiem.

Turbosprężarka ze wspomaganiem elektrycznym może być stosowana do przyśpieszenia odpowiedzi bez jakichkolwiek strat w silniku. Turbosprężarka narażona jest na działanie wysokich temperatur oraz dużego ciśnienia w związku z tym musi być solidnie wykonana. Ponieważ wszystkie silniki są zależne od powietrza i paliwa, wiemy, że wzrost jednego z tych elementów w ustalonych granicach zwiększy moc silnika.

Jeśli zwiększymy ilość paliwa, musimy być w stanie spalić całość, do tego będzie potrzebne powietrze, w związku z tym musimy dostarczyć odpowiednią ilość powietrza do komory silnika. Jednak dostarczenie dużej ilości powietrza jest nieco bardziej skomplikowane niż paliwa.

Powietrze musi być wtłaczane pod odpowiednim ciśnieniem, następnie miesza się z wtryskiwanym paliwem, umożliwiając bardziej efektywne spalanie paliwa, zwiększając tym samym moc wyjściową silnika.

Tego rodzaju rozwiązania będą dobrym pomysłem na dużych wysokościach, gdzie powietrze jest bardziej rozrzedzone., Zasada jest prosta im wyżej tym mieszanka będzie słabszej jakości. Zasada jej działania opiera się na wykorzystaniu spalin, zużyte gazy spalinowe z silnika są wykorzystywane do napędzania koła turbiny, które jest połączone z kołem sprężarki za pomocą wału. Sprężarka lub koło powietrzne zasysa powietrze przez filtry powietrza i przekazuje je do silnika. Dzięki temu możemy wykorzystać maksymalnie potencjał naszego silnika, spaliny w normalnych warunkach wydostały by się pojazdu, jednak w tym przypadku zostaną ponownie wykorzystane do zwiększenia mocy silnika. Z czasem sprężarka może jednak utracić swoje właściwości wówczas można konieczna może być wymiana lub regeneracja turbo. W przypadku uszkodzenia naszej sprężarki możliwe będzie jej naprawienie, często uszkodzeniu ulegają łopaty wirnika, z pewnością znajdziemy wiele warsztatów które szybko i profesjonalnie naprawią naszą sprężarkę.