Jak organizm wykorzystuje ketozę W przypadku większości diet ketogennych 70 do 75 procent kalorii pochodzi z tłuszczu.
Z pozostałej części kalorii spożywasz około 5 do 10% kalorii z węglowodanów, a resztę z białka. Istnieją jednak pewne różnice w strukturze diety. Niektóre źródła podają, że należy spożywać nie więcej niż 20 gramów węglowodanów dziennie, podczas gdy inne podają do 50 gramów, a wiele z nich zaleca nie więcej niż pięć procent kalorii pochodzących z węglowodanów. Posiłki są najczęściej budowane ze źródeł tłuszczu, takich jak tłuste ryby, mięso, orzechy, ser i oleje. Niektóre wersje diety ketonowej zalecają spożywanie tylko określonych rodzajów tłuszczu. Na przykład wielu autorów zaleca unikanie olejów bogatych w wielonienasycone kwasy omega-6 (soja, kukurydza, nasiona bawełny, krokosz barwierski), ponieważ uważa się je za mniej zdrowe. Niektóre wersje diety zalecają tłuszcze bogate w średniołańcuchowe trójglicerydy, takie jak olej kokosowy, ponieważ tłuszcze te są łatwo przekształcane w ketony przez organizm.
Ogólnie rzecz biorąc, osoby na diecie ketogenicznej mają tendencję do spożywania dużej ilości pokarmów bogatych w tłuszcze jednonienasycone i nasycone, takich jak oliwa z oliwek, masło (od krów karmionych trawą jest zalecane), awokado i sery.
Często zaleca się stosowanie olejów szafranowego i słonecznikowego o wysokiej zawartości kwasu oleinowego, ale nie w zwykłych formach tych olejów, ponieważ są one bogate w tłuszcze jednonienasycone i mało tłuszcze wielonienasycone. Oczywiście dieta ketogeniczna, nie musi być zbyt męcząca, możemy jeść artykuły spożywcze, które nam smakują. Chociaż nie ma potrzeby ustalania czasu posiłków, kupowania określonych produktów lub spożywania pewnych wymaganych przekąsek lub napojów, dieta nie zapewnia dużej elastyczności w zakresie wyboru żywności, ponieważ węglowodany są tak poważnie ograniczone. W tym przypadku będziemy spożywali większą ilość tłuszczów, zatem będziemy musieli przyzwyczaić się do nowego menu.