Jazda pod wpływem alkoholu ma swoje konsekwencje

Jazda pod wpływem środków odurzających czy też alkoholu zawsze jest traktowana jak wykroczenie lub przestępstwo. Jeśli już zostaniemy złapani i zostaną nam postawione zarzuty, to bardzo ciężko jest uniknąć kary. Wyrok, jaki zapadnie w naszej sprawie, zawsze jest uzależniony od tego, ile alkoholu mieliśmy we krwi. Niezależnie od wyniku jest prawie pewne, że zostaniemy pozbawieni prawa jazdy, co wiąże się z utratą wszystkich uprawnień, pozwalających nam na legalne kierowanie pojazdami. Potem pozostaje nam już tylko czekać na sprawę w sądzie. To właśnie podczas jej trwania okaże się, czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych zostanie podtrzymany prawomocną decyzją sądu. W momencie, gdy rozpocznie się rozprawa, nam pozostaje tylko przygotowanie określonej linii obrony. Jeśli pozostaniemy bierni i wszystkie okoliczności, będą świadczyły o naszej winie, to na pewno zostaniemy skazani. Już od momentu zatrzymania powinniśmy pomyśleć o naszej obronie. Lepiej nie pogarszać swojej sytuacji i w momencie, gdy faktycznie popełnimy przestępstwo związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu, lepiej przyznać się do winy.

A co z umorzeniem postępowania

Niektórzy chcą uniknąć problemów związanych z rozprawą, dlatego też starają się o umorzenie postępowania. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w warunkowym trybie, ale wtedy gdy kierujący przystanie na propozycję kary już na etapie przesłuchania. Wtedy w prosty sposób dana osoba poddaje się dobrowolnie karze. Oczywiście w przypadku jawnego przestępstwa nie jest to oczywiście możliwe, ale w przypadku zwykłego wykroczenia jak najbardziej. Jeśli osoba spowodowała kolizję czy też inne wykroczenie drogowe, znajdując się pod wpływem działania alkoholu, to kara musi być adekwatnie dotkliwa w stosunku do popełnionego czynu. W końcu chodzi przede wszystkim o to, aby ukarać sprawcę i zapobiec ponownej sytuacji, gdzie wspomniany kierowca, stanie się ponownie poważnym zagrożeniem na drodze. Oczywiście o stopniu szkodliwości czynu decyduje sędzia, to od niego zależy, jaką karą zasądzi w przypadku danego kierowcy.

Sprawdź więcej szczegółów na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Bez litości

W przypadku gdy w wyniku spożycia alkoholu ucierpiały inne osoby postronne, wówczas prokurator będzie domagał się najwyższego możliwego wymiaru kary. W przypadku wykroczeń wiele spraw kończy się na ostatecznym umorzeniu sprawy w wyniku niskiej szkodliwości czynu społecznego. Niektórzy kierowcy mają naprawdę dużo szczęścia, ponieważ pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem istnieje cienka granica. Nawet jedna lampka wina może zaważyć na tym, czy dany kierowca utraci prawo jazdy. Wysokie stężenie alkoholu może utrzymywać się w organizmie nawet przez kilkanaście godzin, dlatego też lepiej w tym czasie po prostu nie siadać za kierownicą. Jeśli chcemy uniknąć problemów, to po prostu skorzystajmy z taksówki, ale pod żadnym pozorem nie wsiadajmy do auta. Takie postępowanie zakończy się tylko i wyłącznie zatrzymaniem prawa jazdy i nie będzie już od tego odwrotu. Ciężko jest sobie poradzić z tak poważnym problemem, ale mimo wszystko w przypadku złapania, powinniśmy zachować zimną krew, tylko tyle nam pozostało.